Marilyn Monroe, Mickey Mouse, Campell's Tomato Sauce, pop-art irányzat legnépszerűbb alkotója, avantgarde filmkészítő, felvállalt homoszexualitás... Így vagy úgy, de legalább egyszer mindenki hallhatta Andy Warhol nevét. Sokoldalú alkotó volt, akinek sokat köszönhet a film illetve a művészvilág.
Személy szerint imádom Warhol munkáit, egyszerűen fantasztikusak. A pop artot, mint műfajt, eleve szeretem, és mivel ennek a műfajnak tulajdonképp az atyja Warhol, nem kérdés, miért is raktam ki. Emellett, bár ezt valószínűleg kevesen tudhatják, Warhol magyar származású volt, szóval igenis becsüljük meg, hogy magyarok vagyunk! Sok remek dolgot találtak ki őseink s sok remek alkotó gyökerei visszavezethetőek a Kárpát medence szívébe.
Nos, ugorjunk bele az életrajzába egy picit; Andy Warhol 1928. augusztus 6-án született Andy Warhola néven, Pittsburgben. Szülei Ondrej (Andy) Warhola és Julia Zavacky ruszinok, 1909ben házasodtak össze és a magyarországi Mezőlaborcból vándoroltak ki Amerikában. Két idősebb testvére volt, Paul és John. László Károly egy filminterjúban említést tesz arról, hogy édesanyjával magyar-ruszin keveréknyelven beszélt (az anyja sosem tanult meg angolul). Apja halála után, a végrendeletében meghagyta, hogy a család összegyűlt pénzösszegét Andy taníttatására fordítsák. Így iratkozott tehát be Warhol a Carneige Institute-ba, s arról álmodozott, hogy kereskedelmi művész lesz.
Andy, miután megszerezte a diplomát, New Yorkba költözött Philip Pearlsteinnel. Ekkor hagyta el vezetéknevéről az a betűt, s elkezdett dolgozni. Eleinte csak cipőreklámokat rajzolt, kirakatokat rendezett és különféle lapoknak dolgozott. Pár évre rá, Philippel az útjaik külön váltak. Andy első, önálló kiállítását 1952-ben rendezte meg, a Hugo Gallery-ben. 1957-re olyan elismert reklámszakember lett, hogy neki ítélték az Art Directors' Club Medalt. Andy munkássága során tökéletesen elsajátította a mechanikus reprodukció eljárásának fortélyait, és maga is kidolgozott saját technikákat.Az 1950-es évek végén már rendszeresen kiállított.Warhol az egyik barátja tanácsára elkészítette első dollárbankókat és Campbell-féle leveskonzerveket ábrázoló festményeit. Majd Marilyn Monroe eredeti fényképek alapján alkotott portréi következtek.A Keleti 47. utcában The Factory (Gyár) néven új műtermet nyitott, és barátai segítségével már tömegesen állította elő selyemszitanyomatos képeit. Műterme megtelt transzvesztitákkal, homoszexuálisokkal, az underground élet domináns egyéniségeivel. Ez a Gyár fénykora: "Ezüstgyárnak" nevezték, mert a fal alufóliával volt borítva.
1963-ban filmezni kezdett. Legtöbb filmje az unalomról szólt. Warhol így nyilatkozott a mozgóképeiről: „Én szeretem az unalmas dolgokat. Az is szórakoztat, ha csak ülök, és kifelé bámulok az ablakon. Csak idő kérdése. Mindig lehet látni embereket, akik folyton az ablakból bámészkodnak. És ha nem az ablakból mozizom, akkor egy üzletben ülök, és onnan figyelem az utcát. A film számomra nem más, mint az időtöltés egyik módja.”
1968 június 3-án Andyt egy labilis elmeállapotú fiatal nő sebesítette meg súlyosan, aki a Biciklisfiú című filmjében is szerepelt. A hölgy a S.C.U.M. (Society for Cutting Up Men) alapítója - és egyetlen tagja - volt, aki pár órával a támadás után feladta magát. Andy annyira rossz állapotban volt, hogy a mentősöknek fel kellett vágni a mellkasát és szívmasszást kellett végezniük, hogy ezzel is stabilizálják állapotát. Végül felépült, de a támadás kihatott a lelkére és a munkásságára is.
Warhol nyíltan felvállalta homoszexualitását. Sok ember hitte róla, hogy "aszexuális" és hogy csak egy "kukkoló", de ezekről a feltételezésekről az életrajzírók (mint például Victor Bockris) lerántották a leplet. Pályafutása során erotikus fényképeket alkotott és meztelen férfiakról készített rajzokat. Számtalan híres munkájának (Liza Minnelli, Judy Garland, Elizabeth Taylor portréi és filmjei, mint a Felláció, Az én kurvám és a Magányos cowboyok) a meleg szubkultúra, illetve a szexualitás összetettsége és a szexuális vágy volt a forrása.
Warhol 59 évesen halt meg egy epehólyagműtét utáni komplikációban a New York-i közkórházban. Rettentően félt a kórházaktól, egyik ismerőse elmondása alapján, ha meglátott egy kórházat előfordult, hogy átment a másik oldalra. A Keresztelő Szent János Katolikus Temetőben van eltemetve a Bethel Parkban, Pittsburghtől délre. A temetésén többek közt Yoko Ono is beszédet mondott.
Belles de jour! Ez itt a 8o-clock, a saját kuckóm, melyre olyan dolgok kerülnek feltöltésre, amik érdekelnek, és amit szeretek. Meghatározott témája különösebben nincs, lesz itt minden, könyvektől kezdve filmekig, divaton s fotózáson át. Na de ki is vagyok én? Petra, 17 éves, Tata, nagy szenvedély: fotózás,filmnézés, zenehallgatás, magassarkúk :) sport: kézi, tenisz, könyvmoly, divatőrült, sorozatfüggő: Gossip girl, Sex and the City, Pretty Little Liars, fura, elvont, kiszámíthatatlan, szerelmes , hisztis, makacs, szeretetre vágyó lány. Álmai; bejutni a MOMEra fotós szakra, körbeutazni a világot, s megörökíteni a legkülönlegesebb pillanatokat, nyelveket tanulni, megtalálni a Szőke herceget, blabla.. annyi cipőt venni, amennyit csak lehet, és a legnagyobb álma, hogy boldog legyen.
Amit meg szeretnék nézni;
Casablanca
Manhattan
Bőr, amelyben élek
Annie Hall
A csúf igazság
Kék valentin
Párizs, szeretlek!
A királynő
Fekete hattyú
A zongorista
Greta
Amit el szeretnék olvasni;
F.S. Fitzgerald: Szépek és átkozottak
Edmondo De Amicis - Szív
Margaret Mitchell - Elfújta a szél