Sziasztok! Körbenézve a Gportal blogos lapjai között, az emberek 99%ának ismertetőjében ott áll egy csomó különféle dolog, de egy azonos is: interested in fotózás. Nem mintha ez valami bűn lenne, vagy valami, csak fura. :D Fura, hogy ennyire megnőtt a hirtelen, fotózni vágyók száma, de ennek a fele, csak úgy fotóz a nagy semmibe, nem is nézi, mit fotóz, csak őrülten kattingat. A maradék pedig próbál vinni bele valami kreativitást és látszik a munkájukon, hogy vágynak a tudásra, a magasabb szintű képek elkészítésére. Félre ne értsétek, én NEM vagyok profi, sőőt.... DE szeretnék pár cikken belül segíteni a fiatal fotós-nemzedéknek, hogy mit hogyan. Sok szakirodalmat olvastam már ebben a témában, de ennek a fele nehezen érthető, emészteni kell. Fotósulis cikkeimben ezeket az ismereteket szeretném áttranszformálni kevésbé érthetetlen, hétköznapi nyelvre, és szeretném elérni, hogy ne csak úgy, a nagy semmibe fotózzanak páran, hanem legyen értelme azoknak a kattanásoknak! Nos, csak ennyit akartam, jöjjön hát az első cikkem, amely egy fontos kérdést taglal: Mitől is lesz JÓ egy kép?
1. Színek
A színek nagy szerepet játszanak a képeknél. Meghatározhatják az egész kép hangulatát, és teljesen már érzetet kelthet ugyanazon kép más színekben.
Mind a két képen egy falevelet láthatunk. Az első képet rideg és sötét színek jellemzik, ezzel ellenben a második képen élénk, meleg színek jelennek meg. Míg az előbbi színek komorságot kelt bennünk, addig az utóbbi felélénkít. Főleg portréfotózásban lehet jól játszani ezekkel a színekkel.
2. Kompozíció
Mint feljebb már említettem, nem mindenkiben tudatosul igazán, MI is az, amit fotóz. Jó,jó megnyomja az exponálógombot, a kép ott pihen az SD kártyán. De aki nem figyel az apróságokra, sosem fog harmonizáló képet kapni. A fotósok körében vannak bizonyos kifejezések, avagy praktikák, amik megértése igen egyszerű, és használatukkal jobb fotókat készíthetünk. Ilyen az aranymetszés szabálya, illetve a harmadolás. Lényegük annyi, hogy a képünk egyik meghatározó motívumát nem szabad középre helyezni, hanem mindenképp valamelyik technika egyikét kell alkalmazni. Emellett az is örök érvényű szabály a tájfotóknál, hogy sose legyen a föld-ég közötti elválasztó vonal középen. Vagy az ég a hangsúlyos, vagy a föld, a kettő egyszerre nem játszik. Akit bővebben érdekel az aranymetszés és társai, annak figyelmébe ajánlom ezt a remek cikket: katt!
3. Téma
Nos, következő pontban a kép témáját hoznám fel. Gyakran vagyok szemtanúja annak, hogy sok kezdő fotós minduntalan ugyanazokat a dolgokat fotózza. Naplemente, fű, virág, sakktábla, stb. Ezek már unalmasak, több tízezren megörökítették őket, újat mutatni tehát lehetetlen. Kerüljük a hétköznapi dolgokat, és próbáljuk meglátni a világban a nem hétköznapit. A túlzottan beállított képek szintén nem vezetnek sehova, hisz süt róluk egyfajta merevség, természetellenesség. Én főleg portréfotózásnál tapasztaltam, hogy az elkapott pillanatok sokkal többet adnak vissza, mint a beállított képek, ám az tény, nagyon nehéz elfeledtetni a modellünkkel, hogy épp fotózzák őt. Próbáljuk elfelejtetni vele, hogy igazából mit is csinálunk, igyekezzünk megnevettetni, hétköznapi cselekvésekre bíztatni őt, és persze közbe legyünk szemfülesek, és kapjuk el a pillanatokat.
4. Fény - árnyék
A fény nagyban közrejátszi egy fotó sikerében. Hasonlóan a színekhez, a fény is meghatározhatja egy kép hangulatát. Műtermi fotózásnál remekül lehet játszani a fényekkel, a megvilágítással, és ugyanolyan beállítást különlegessé lehet tenni nem egyforma fénnyel. Ám a szabadban nem sok lehetőségünk adódik javítani a fényviszonyokon, itt bizony inkább a modell beállítására kell odafigyelnünk. Legjobb, ha enyhén felhős időben fotózunk, hisz ilyenkor szórt fény van, nem olyan nagy a kontraszt, árnyékok is alig vannak. A kemény, erős napsütés előnytelen árnyékokkal "gazdagíthatja" képeinket, amit utána nehéz eltüntetni. De ha mégis erős fényben fotózunk, akkor igyekezzünk olyan beállítást találni, ami előnyös a modellre nézve.
Sokan, kihasználva az erős fényt, nappal szembe fotóznak, így a képen csak sziluettek jelennek meg. Nagyon kreatívak tudnak lenni az ilyen képek, személy szerint nekem nagyon tetszenek.
És persze itt megemlíthetjük az arany órákat is. Bizonyosan tapasztaltuk, hogy napfelkeltekor illetve naplementében gyönyörűen festi meg az eget a Nap. Az ilyenkor készült felvételek aranyozóan vonják be az egész képet, és ezzel csodálatos varázst adva nekik. Ilyenkor szinte egy rossz képet se lehet készíteni, de persze itt is vigyázni kell az árnyékokkal.
Remélem tetszett a cikk, és hasznos lesz azok számára, akik csak most kóstolgatnak bele a fotózásba. :)
Belles de jour! Ez itt a 8o-clock, a saját kuckóm, melyre olyan dolgok kerülnek feltöltésre, amik érdekelnek, és amit szeretek. Meghatározott témája különösebben nincs, lesz itt minden, könyvektől kezdve filmekig, divaton s fotózáson át. Na de ki is vagyok én? Petra, 17 éves, Tata, nagy szenvedély: fotózás,filmnézés, zenehallgatás, magassarkúk :) sport: kézi, tenisz, könyvmoly, divatőrült, sorozatfüggő: Gossip girl, Sex and the City, Pretty Little Liars, fura, elvont, kiszámíthatatlan, szerelmes , hisztis, makacs, szeretetre vágyó lány. Álmai; bejutni a MOMEra fotós szakra, körbeutazni a világot, s megörökíteni a legkülönlegesebb pillanatokat, nyelveket tanulni, megtalálni a Szőke herceget, blabla.. annyi cipőt venni, amennyit csak lehet, és a legnagyobb álma, hogy boldog legyen.
Amit meg szeretnék nézni;
Casablanca
Manhattan
Bőr, amelyben élek
Annie Hall
A csúf igazság
Kék valentin
Párizs, szeretlek!
A királynő
Fekete hattyú
A zongorista
Greta
Amit el szeretnék olvasni;
F.S. Fitzgerald: Szépek és átkozottak
Edmondo De Amicis - Szív
Margaret Mitchell - Elfújta a szél